• Bývanie

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU

Deti a mladí dospelí bývajú v 5-podlažnej kmeňovej budove, kde sa nachádza šesť špecializovaných samostatných skupín. Taktiež je poskytované bývanie v troch rodinných domoch, t. j. v samostatnej skupine Kvietky, v ŠSS s opatrovateľskou starostlivosťou Lienky, v ŠSS s opatrovateľskou starostlivosťou Včielky a v dvoch samostatných skupinách pre MD.

Špecializované samostatné skupiny s ošetrovateľskou a opatrovateľskou    starostlivosťou

V kmeňovej budove sa nachádza 6 ŠSS, kde bývajú deti a mladí dospelí so zdravotným znevýhodnením, ktorých zdravotný stav si vyžaduje 24-hodinovú ošetrovateľskú a opatrovateľskú starostlivosť. Priestory skupín sú členené na viacero miestností a usporiadané sú so zreteľom na celkový stav, súkromie a bezpečnosť detí a mladých dospelých.

Samostatná skupina Kvietky

Samostatná skupina Kvietky obýva rodinný dom, ktorý sa nachádza v areáli zariadenia a žije v ňom 10 detí. Deti spolu so svojimi vychovávateľmi a pomocnými vychovávateľmi samostatne hospodária a vykonávajú všetky domáce práce: varia, perú, upratujú, nakupujú a podobne. Taktiež si spoločne organizujú pobytové tábory, výlety, navštevujú rôzne kultúrno-spoločenské a športové podujatia. Deti sú vzdelávané poväčšine v základnej škole, špeciálnej základnej škole alebo navštevujú stredné školy podľa vlastného výberu.

Špecializovaná samostatná skupina s opatrovateľskou starostlivosťou Lienky

Rodinný dom, v ktorom býva 8 detí tejto ŠSS sa tiež nachádza v areáli centra. Ide o deti so zdravotným znevýhodnením. Napriek svojmu znevýhodneniu sa aj tieto deti v rámci svojich možností podieľajú spoločne s personálom na chode domácností a spoločne navštevujú rôzne kultúrno-spoločenské a športové podujatia. Deti majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a sú žiakmi špeciálnej základnej školy. Za niektorými žiakmi prichádzajú do nášho zariadenia špeciálni pedagógovia a vzdelávajú ich v kmeňovej budove, kde sú na to vytvorené podmienky.

Špecializovaná samostatná skupina s opatrovateľskou starostlivosťou Včielky

Jednu špecializovanú samostatnú skupinu máme aj v rodinnom dome v Čani. Na domáci, rodinný život si rýchlo zvyklo 8 detí a v ich tvárach vidieť častý úsmev a spokojnosť, čo je odmenou pre vychovávateľov, ktorí sa o nich starajú. Deti so svojimi vychovávateľmi samostatne hospodária, vykonávajú nákupy potravín, pripravujú si jedlo, vykonávajú bežné domáce práce tak, ako je to v bežnej rodine. Spoločne si organizujú pobytové tábory, výlety a navštevujú rôzne kultúrno-spoločenské a športové podujatia. Deti majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a navštevujú spojenú školu v mieste bydliska, ktorá im poskytuje špeciálne základné vzdelanie ako aj praktické vzdelanie po ukončení povinnej školskej dochádzky.