• EEG biofeedback je neinvazívna (ne-chirurgická, ne-farmakologická) metóda, ktorá umožňuje vidieť a ovplyvňovať mozgové vlny. Ide o sebaučenie mozgu pomocou biologickej spätnej väzby, tréning, počas ktorého dostáva mozog presnú a cielenú informáciu o činnosti vĺn a vie sa naučiť, ako ich dostať do rovnováhy.

        Tréning pomocou EEG biologickej spätnej väzby je nenásilný, bezbolestný, pohodlný a hravý. Zároveň nie je návykový a jeho efekt je dlhodobý.

        EEG biofeedback využíva kombináciu toho podstatného, čo ľudská myseľ potrebuje. Jednou z týchto vecí je neustála aktivita, hlad po podnetoch a učení a zároveň pohodlnosť, lenivosť a snaha veci si uľahčiť. Mozog sa rád učí a učí sa aj to, ako si veci uľahčiť, keď sa mu ukáže, ako na to. Je nesmierne plastický a učenia schopný. Len čo sa mozog príslušné postupy a vzorce naučí, uloží si ich do pamäti a vie ich automaticky používať. Ako pri každom procese učenia, aj výsledky tréningu EEG biofeedback sú viditeľné postupom času, čo závisí od stupňa problému.

        Táto metóda môže pomôcť každému, kto chce zlepšiť fungovanie svojej nervovej sústavy. Je mnoho príčin rôznych mozgových dysfunkcií, ktorým zlepšená nervová regulácia pomáha. Odporúča sa najmä ako tréning, napríklad pri ADD – poruche pozornosti, ADHD – poruche pozornosti sprevádzanej hyperaktivitou, ľahkých mozgových dysfunkciách, špecifických poruchách učenia, problémoch s koncentráciou, epilepsii, autizme, mozgovej obrne, mentálnej retardácii, nočnom pomočovaní, poruchách reči alebo pamäti ako aj ďalších iných ťažkostiach a diagnózach.

        Vďaka podpore z grantového programu Dôvera a NDS boli pre deti nášho zariadenia zakúpené dva prenosné domáce EEG biofeedback prístroje. Cieľom používania EEG biofeedback prístrojov v zariadení je odstrániť alebo aspoň zmierniť ťažkosti našich detí (hyperaktívne prejavy, vývinové poruchy reči, poruchy pozornosti, správania a učenia, ale aj o inkontinenciu, epilepsiu, úzkostné a neurotické stavy, stres, poruchy spánku, tiky, bolesti hlavy, problémy tráviaceho systému, respiračné problémy, hypertenziu, svalové spazmy, motorické stereotypie), na ktoré má táto metóda preukázateľný efekt pri pravidelnom a dlhodobom tréningu.

        Odborný prístup a systematickú prácu s deťmi zabezpečujú pri uplatňovaní tejto metódy odborní zamestnanci – psychológovia. S novými prístrojmi a priebehom tréningu boli deti postupne oboznamované a niektoré z nich si rýchlo našli svoju obľúbenú aplikáciu, chcú sa zlepšovať a skúšajú prekonávať svoje doterajšie limity. Okrem toho, že si touto metódou posilňujú mozog, a zároveň to považujú za zábavnú hru.

        Z dlhodobého hľadiska je snahou zariadenia, aby pri aplikovaní tejto metódy u našich deti v rámci ich možností došlo k zmierneniu ich ťažkostí tak, aby v budúcnosti boli schopné viesť plnohodnotný život a zvládali všetky samoobslužné činnosti.

         

        INFORMAČNÉ ZDROJE

        EEG biofeedback. [online]. [cit. 21. februára 2019]. Dostupné z: http://eegbfb.sk/eeg-biofeedback-2/